Vzdělávání Spolku Pěstoun na téma “Psychické problémy u dětí i dospívajících z pohledu psychiatra“

Dne 8.6.2024

Téma, které je v dnešní velmi uspěchané době aktuální a dopadá nejen na děti, ale na nás všechny kolem. Doba jde rychle kupředu, tlak společnosti je především o výkonu a uniká nám lidskost a vcítění se do druhým. Neumíme naslouchat a slovní spojení „nemám čas“ je naším takřka každodenním pojmem. Spěcháme a ve vleku za námi jdou děti…“nemoc duše“ a co s tím?

Takže jsme se zkusili aspoň na chvíli zastavit a poslechnout si odborníka, jak to vnímá on.  A pro děti jsme připravili pohodový den s našimi  animátorkami.

Zkušená paní doktorka, MUDr. Věra Benešová, hovořila z pohledu psychiatra  o 4 okruzích : ADHD, autismu, hraniční porucha osobnosti a poruchy příjmu potravy. Vždy popsala, jak se problém projevuje a co s tím, z pohledu psychiatra, mohou dělat. Naše pěstouny nejvíc zajímalo ADHD, kterým trpí mnohé děti v PP – v návaznosti na komplexní vývojové trauma. Některé děti musí být bohužel i medikovány. Na závěr všichni zhodnotili téma jako velmi přínosné a velmi zaujalo  i ty, kterých se téma  přímo netýkalo.

Pro děti jsme dopoledne měli připravené překvapení v podobě dvou barevných kamarádů Aráška a Šmudly. Byli to papoušci, kteří nám společně se svými chovateli předvedli krásné, hodinové vystoupení. Nejprve se děti něco dozvěděly o chovu papoušků, o tom, jak dlouho trvá takto papoušky vycvičit a pak se už jen dívaly, jak jsou oba šikulové naučení jezdit na kole, zavolat „dále“ když někdo klepe na dveře, ale i neposlechnout povel, když se jim zrovna nechce.

No a odpoledne se neslo v duchu her jak na dětském hřišti, v herničce Jabloňky nebo na fotbalovém hřišti, kde se utkaly dva velmi  schopné týmy vytvořené z našich starších dětí.

Celý den nás provázelo pěkné počasí a děti jsme pak předávali pěstounům unavené, spokojené, ale hlavně zdravé, za což jsme vždy na konci dne nejvděčnější.

Tak po prázdninách zase AHOJ 😊